Technologia


Druk sitowy, sitodruk, serigrafia – technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę.
Farby sitodrukowe - Wyróżniamy dwa typy farb sitodrukowych: farby wodne i farby plastizolowe. Te pierwsze charakteryzują się bezwonnością, nie zawierają PCV i formaldehydu, można nimi drukować na bardzo gęstych siatkach, a także dają żywe i wysoko nasycone kolory. W przypadku farb plastizolowych główną zaletą jest ich większy współczynnik krycia, ze względu na podwyższoną gęstość, natomiast minusem jest silny zapach. Drukarnie sitodrukowe stosują te dwa rodzaje farb naprzemiennie. Główną zaletą farb plastizolowych jest to, że nie zasychają w procesie druku.
Proces druku - Wydruk jest tworzony przez przetłaczanie farby na podłoże (ręcznie lub z użyciem pras sitodrukowych). Odpowiednio skonstruowane maszyny sitodrukowe umożliwiają druk także na zakrzywionych (np. cylindrycznych) podłożach. Precyzja i rozdzielczość druku sitowego jest bezpośrednio zależna od gęstości użytej siatki, i na ogół wielokrotnie niższa od standardowej osiągalnej np. w druku offsetowym. Podczas drukowania w maszynie płaskiej farba drukowa jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki i przesuwającym się po niej raklem jest przeciskana przez wolne oczka siatki bezpośrednio na podłoże drukowe. W przypadku nadruku na przedmiocie okrągłym, podczas procesu druku rakla stoi w miejscu natomiast przesuwa się sito oraz obraca przedmiot drukowany. Aby uzyskać dokładne przeniesienie obrazu z sita na przedmiot prędkość przesuwu sita oraz prędkość liniowa obracanego przedmiotu muszą być identyczne. W urządzeniach starszej generacji oraz tańszych rozwiązaniach realizowane jest to za pomocą zębatki i koła zębatego natomiast nowocześniejsze urządzenia buduje się z wykorzystaniem serwonapędów, które umożliwiają bardzo dokładną synchronizację prędkości sita i przedmiotu, a do tego zmiana średnicy drukowanego przedmiotu nie pociąga za sobą żadny znieksztalcen nadruku.
Druk sublimacyjny – technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk (CMYK) wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze transferowym, a następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony jest na przedmiot pokryty lakierem poliestrowym. Tym sposobem wykonuje się nadruki na specjalnych kubkach porcelitowych, blachach aluminiowych, tkaninach poliestrowych. Każdy rodzaj nadruku wymaga odpowiedniego ustawienia ciśnienia, temperatury oraz czasu. Przykładowo do nadruku na blachach aluminiowych za pomocą prasy termotransferowej używa się ciśnienia 5000 Pa, przy temperaturze 195 °C w czasie 40 sekund Transfer to pośrednia metoda zdobienia odzieży. Technikę tę wykonuje się podobnie do sitodruku, z tą różnicą, że nadruk przenoszony jest na nośniku. Transfer charakteryzuje się idealną gładkością powierzchni, doskonale odwzorowuje detale i pozwala na druk bardzo małych elementów (nawet 4 pkt). Termotransfer pozwala na umieszczenie aplikacji w każdym, nawet trudno dostępnym miejscu, co jest trudne przy użyciu sitodruku. Tworzone transfery mogą być przechowywane długi czas zanim zostaną przeniesione na materiał. Sugerujemy stosowanie specjalnych pras, ale nadruki mogą być również aplikowane za pomocą zwykłego żelazka. Transfer pozwala na druk nieskończonej ilości kolorów. Jego zaletą jest również to, że realizacja zamówienia jest bardzo szybka. Nadruki w zależności od kleju mogą być aplikowane na różne podłoża. Transfer sitodrukowy plastizolowy (standardowy) realizowany jest z użyciem farb plastizolowych, czyli takich, które wykonywane są zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi ekologii i zdrowia. Farby te nie zawierają PCV, formaldehydów i ftalanów. Nadruki wykonane tą metodą cechują się wysoką jakością, bardzo dobrym kryciem i elastycznością. Technika ta pozwala na odwzorowanie do 10 kolorów PANTONE jednocześnie. Dodatkowo nadruki można aplikować na rozciągliwych materiałach. Podłoża: bawełna, poliester, mieszanka bawełniano-poliestrowa, nylon, ortalion.

Strony internetowe webdeluxe.pl